60 aastase imetamisnõustamise kogemusega La Leche League International julgustab ja kutsub ülesse kõiki perekondi jätkama imikute rinnaga toitmist ka siis ja eriti siis, kui imetav ema või teised perekonnaliikmed on nakatunud koroonaviirusesse. Suur hulk erinevaid uuringuid näitavad, et rinnapiimaga toidetavad lapsed põevad haigusi kergemini ning lühiajalisemalt. Rinnapiim sisaldab mitmesuguseid erinevaid immunoloogilisi proteiine, sealhulgas antikehasid ja kõige suurem kasu on neist läbi vahetu imetamise.  

Emad, kes nakatuvad vahetult peale sünnitamist ja alustavad seejärel kohe rinnaga toitmist ning need, kes nakatuvad imetamise ajal, toodavad sekretoorseid IgA antikehasid ja paljusid teisi kriitilise tähtsusega immuunosakesi, mis jõuavad läbi rinnapiima lapseni ning aitavad imikute immuunsüsteemil toimida ja kaitsekehi toota, et viirusega võidelda. Hügieeninõuete täitmine ja järgimine aitab samuti oluliselt vähendada viiruse edasikandumist. 

Kui imetav ema jääb haigeks, siis on väga oluline, et imetamist ei katkestataks. Beebi on selleks hetkeks juba nagunii viirusega kokku puutunud, kas läbi ema ja/või teiste perekonna liikmete kaudu. 

Rinnaga toitmise katkestamine võib endaga kaasa tuua palju tõsiseid probleeme: 

  • See on imetatavale beebile või väikelapsele tohutu emotsionaalne trauma
  • Pumpamine ei pruugi olla sama tõhus kui imetamine ja seetõttu võib rinnapiima kogus väheneda
  • Imik ei pruugi pärast lutipudelist toitmist enam rinnaga leppida
  • Imik ei saa piisavalt kaitsvaid antikehi, millega viiruse vastu võidelda, sest väljalüpstud piimas ei ole täpselt sellele hetkele vastavalt toodetud immuunosakesi ning ka piima ülejäänud koostis ei vasta imiku hetkelisele vajadusele.
  • Suureneb risk, et laps jääb haigeks, sest tal puudub piisav immuunsüsteemi tugi, mida ta muidu saaks otse läbi rinnapiima.

Oluline asi, mida peab mõistma on fakt, et kui perekond on olnud viirusega kokkupuutes, siis täpselt sama eksponeeritud on olnud ka imetatav laps. Seega imetamise katkestamine võib hoopiski suurendada imiku viirusesse jäämise võimalust ning tõsiselt haigestumist.

Inimene, kellel on alust arvata, et ta võib olla nakatunud koroonaviirusega, peab järgima hügieeninõudeid, nagu käte pesemine ja maski kandmine, et vältida viiruse edasist levitamist. Kui imetav ema vajab viiruse tõttu haiglaravi, siis peaks imetamist jätkama, kui vähegi võimalik. Kui see mingil erandjuhul ei ole võimalik, siis tuleb emale võimaldada rindade tühjendamist kas käsitsi või pumbaga. Väljalüpstud rinnapiim, mis sisaldab mitmeid erinevaid väga olulisi kaitsekehi, tuleks anda imikule, et aidata vältida tema haigestumist või haigestumise korral kergendada haiguse kulgu ja kestvust. 

Maailma tervishoiuorganisatsioon (WHO) jagab oma kodulehel erinevates keeltes  koroonaviiruse kohta infot. UNICEF jagab teavet imetamisest COVID-19 infektsiooni ajal.

Kõik need nõuanded kehtivad ka gripi ning teiste hingamisteede kaudu levivate viiruste kohta.