Lamedad või sissetõmbunud rinnanibud

Küsimus:

Nimelt on minu mureks sissepoole hoidvad rinnanibud. Poeg on 1-kuune ja siiani imenud läbi nibukaitsmete. Kuna piima on palju, olen seda piimakogujatesse kogunud ja lutipudelist lisaks andnud mõnikord öösiti (nii üle päeva või kahe), päris alguses sai ka kunstpiima antud, kuna poeg võttis sünnikaalus palju alla (kokku 7-8-9 toidukorda siiani), seda ka lutipudelist.

Süüa saab laps kui küsib, see tähendab tegelikkuses põhimõtteliselt pidevalt kui on ärkvel. Oma rinda olen pakkunud mõnel korral toidukorra lõpus, kuniks nibu haaratav on, seda ka poiss imeb, kuid nibu tõmbub üsna kiiresti jonnakalt sisse tagasi ja poiss ei saa enam seda kätte. Tegelikult tahaks ikka ilma igasuguste nibukaitsmete ja lutipudeliteta hakkama saada.

Kas see on veel võimalik või harjub laps kuuga läbi nibukaitsme nii ära, et ilma enam ei tahagi. Täna proovisin (üle nädala) taas oma rinda anda, kuid laps hakkas lohutamatult nutma – loobusin ja nibukaitse läks töösse. Mismoodi peaksin käituma?

Vastus:

Oled väga tubli, et vaatamata keerulisele imetamise algusele oled lapsele ikka rinda andnud, see on parim, mida ema teha saab.

Imikud imevad piima rinnast. Rinnanibu on neile vaid orientiiriks, kus rind asub, ning hõlbustab rinna haaramist. Põhimõtteliselt poleks nibu üldse vaja, titad suudavad imeda ükskõik millise kujuga rinnanibuga rinnast. Küsimus on vaid rinna haaramise hõlpsuses.

Nii nagu ka meil on erinevatest kohtadest erinev juua, nt allika kohale kummardudes või pudelist, aga mõlemad on võimalikud, vajavad ka titad erineva kujuga rinnanibu haaramiseks harjutamist. Kergesti haaratavate nibude puhul on harjutamisaeg lühike, raskemini kätte saadavate nibude puhul pikem ja rohkem vaevanõudev. Hakkama saavad nad aga mõlemal juhul.

Igaljuhul saab ema olla titale õppimisel abiks. Peaasi on olla kannatlik ja järjekindel – tita hakkab ühel päeval kenasti rinda võtma, selles pole küsimustki.

Mida praktikas teha

Võiks jälgida, et imik haaraks rinda suure suuga. Kui ta on juba rinna suhu saanud, siis aktiivse imemisega venitab ta ise rinda ja nibu väljapoole.

Proovi laps rinnale saada toidukorra alguses, mitte lõpus. Siis on ta rohkem motiveeritud aktiivselt imema, sest ta on näljane. Ainult magustoiduks rinda võttes ei ime ta nii aktiivselt ning kipub kergesti rinna lahti laskma, mistõttu nibu tõmbub uuesti sisse ning uuesti haarata on seda keeruline ning kuna kõht on ju ka enamvähem täis, siis ta ei viitsigi.

Lapsel tuleb palju lasta rindadega tutvuda.

Olge igal võimalusel nahk-naha kontaktis, pikutage paljana soojas toas ning lase tal oma rindasid uurida ja nendega tutvuda. Luba tal alati rinda haarata kui ta vähegi tahab. Mõned imikud õpivadki ise kõige paremini.

Jälgi ka ta rinnast imemise võtet (nibukaitsmega on see erinev). Sellest kuidas tunda ära, et lapsel on õige imemisvõte, on kirjutatud siin. Kasuta ka erinevaid asendeid, vahel on see titale abiks rinna haaramisel.

Aitab ka rinnanibude väljavenitamine enne toidukorda. Vahel ongi nibu stimuleerimine kõik, mis emal tuleb teha. Selleks võib kasutada rinnapumpa või kui mõlemale partnerile sobib, siis võib ka abikaasa nibude imemisega neid venitada.

Rindade ettestimuleerimisega vallandub tõenäoliselt ka oksüdoksiinirefleks, mis iseenesest on hea, see tõukab ka nibusid väljapoole ning lapsel kaasneb imemise alustamisega positiivne emotsioon – piim kohe tuleb.

Vahel aitab imikul rinda haarata rinna vormimine, toetades sõrmedega seda alt ning vajutades pöidlaga õrnalt peale. Tähtis on aga jälgida, et ei vajutataks liiga nibu lähedalt.

Teed väga õigesti, et annad väljapumbatud piima lisaks. Aga tee seda kindlasti tassist või lusikast! Su lapsel on ees niigi tõsine õppus rinna haaramiseks, lutipudeliga kaasnev vale võte on sellele kindlasti suureks takistuseks. Isegi kui annad pudelit harva. Pigem võta endale eesmärgiks laps kiiresti rinnale saada, et võiksid nibukaitsmest ja lutipudelist täielikult loobuda.

Nibukaitsmeid võiksidki hakata vaikselt ära võtma ning last kohe toidukorra alguses rinnale panema. Pusige ja üritage võimalikult kaua ja tihti palja rinnaga, kui üldse ei õnnestu, siis selleks, et puhata ja “tankida” pane nibukaitse ning sööda tal kõht täis.

Iga toidukorda alusta aga palja rinnaga. Ma tegelikult soovitaksin nibukaitsmed ja lutipudeli kohe ja täielikult ära jätta, aga eks Sa pead lähtuma sisetundest, kui ikka tõesti ilma ei saa, siis vahepeal anna.

Toidukorra alguses pigista talle natuke piima otse suhu. Mõned lapsed võivad siis meelsamini tahta imeda kui teavad, mis neid ees ootab.