Imiku kõhu- ja gaasivalud

Autor: Terje Tähe, terapeut/proviisor

Kõhuvalud on üks sagedasemaid probleeme lapse esimesel eluaastal, kuna seedesüsteemi käivitumine ja mikrofloora väljaarenemine võtab aega. Vastsündinu harjub rinnapiimaga 3 esimest elukuud! Ka ei oska akadeemiline meditsiin selle probleemi puhul eriti millegagi aidata. Nii istuvadki emmed enamasti oma tillukesega kodus ning nutavad koos lapsega….

Ka minu esimest last tabasid juba teisel elupäeval gaasivalud. Sai proovitud ja otsitud igasuguseid leevendusi. Probleem küll möödus 3 kuuga, kuid mälestused nendest piinarikastest päevadest ja õhtustest jäid. 20 aastat olen üles kirjutanud kõik nipid ja mõtted, mida siit-sealt kuulnud või lugenud ning mida on kasutatud ning mis on ka aidanud. Nüüdseks on neid kogunenud omajagu. Las olla need kõigile siin kergelt kättesaadavad – ehk on abiks. Ja muidugi on oodatud ka Teie nipid ning lood: millest ja kuidas olete abi saanud!

„Laps nutab lohutamatult, siputab jalgu ja käsi, kõht on kõva ning tundub, et kui ta püsti enda vastas hoida, või kõhuli enda peal, siis on tal parem.” – Tõenäoliselt on lapsel kõhuvalu.

Kõhuvalu nutt on enamasti tugev ning vanematele valus kuulata. Kui rinna pakkumine, mähkme vahetamine, mängimine jm rahu ei too, siis jõutaksegi lõpuks tõdemuseni – lapsel on kõhuvalu. Kui kõhuvalu algab iga päev kindlal kellaajal ja kestab tunde, öeldakse, et tegemist on koolikuvaludega. Kui kõhuvalud tekivad suvalisel ajal ning tekivad sageli mõne aja pärast peale söömist, siis liigitatakse see gaasivaluks.

Koolikuvalude põhjuseks arvatakse olevat närvisüsteemi liigne pinge ning seetõttu on ka nende ravi veidi teistsugune kui gaasivalude puhul ehk väga palju tuleks tegelda siis põhjuse likvideerimisega. Ainult gaaside väljatuleku kergendamisega siin tõhusat abi tavaliselt ei saa.

Kõigi teiste kõhuvalude ehk gaasivalude põhjuseks arvatakse olevat soolestikus seedeprotsessi tagajärjel tekkivad gaasid, mille väljutamisega laps veel toime ei tule, kuna sooletegevus on imikul nõrk.

Kuigi kirjanduses on kombeks kõhuvalusid liigitada, siis praktikas pole sellel mingit vahet, kuidas midagi nimetada – ravi on alati ühesugune ning igasuguse kõhuvalu puhul tuleks kõik põhjused üle vaadata. Koolikuvalu puhul rohkem psüühilisi ja gaasivalu puhul rohkem füüsilisi. Kuna väike laps (isegi kuni 7 eluaastani) korjab oma pinged kõhtu ning elab läbi kõhu neid välja (nagu täiskasvanutel lähevad stressi korral pingesse nt kael ja õlad, mis tekitavad peavalusid), siis on enamike kõhuvalude algpõhjuseks siiski psühholoogilised. Seedeprobleeme ei tekiks, kui soolestik poleks pinges.

Põhjused

Sageli räägitakse imikute gaasivalude puhul nende soolestiku ebaküpsusest, kuid see väide pole tegelikkuses kuidagi kinnitust leidnud. Näiteks peaks siis enneaegsetel, kellel kõik organsüsteemid korralikult välja arenemata, palju rohkem gaasivalusid olema kui ajalistel lastel, ometi pole sellist seost märgatud!

Seega, keegi ei tea kindlalt, miks osadel lastel on imikuna suured gaasivalud ja osadel mitte.

Allpool rida arvatavaid põhjuseid, mida kõik läbi kaaludes ja likvideerides, on võimalik astuda esimene samm kõhuvalude vabaks eluks.

90%-l juhtudest on gaasi-koolikuvalude taga psühholoogilised probleemid:

 • Ema suur tööpinge või stress – mure raseduse ajal (just alguses; NB! Lapse esimesed 9 elukuud peegeldavad ema probleeme raseduse 9. kuu jooksul – nt ema suur stress ja pinge 1. raseduskuul annavad gaasivalud imiku 1. elukuul, ema stress raseduse 3. kuul annab gaasivalud lapse 3. elukuul jne).
 • Probleemid sünnitusel – psühholoogilised (nt alandamine, koristaja solvang jne).
 • Ema ei võta last vastu, ei suuda emaks olemist vastu võtta (vahel võivad ka isa või vanavanemate suutmatus last omaks võtta last mõjutada).
 • Pole olnud kohe peale sünnitust piisavalt aega ema ja lapse vahelise kontakti loomiseks.
 • Liiga varane nabanööri läbilõikamine.
 • Pinged kodus, mis tekitavad lapsel või emal stressi.
 • Ema masendus (sünnitusjärgne depressioon). Sellisel juhul hakkavad koolikuvalud tavaliselt siis, kui mees tuleb koju.

Eespool mainitud ülepinges närvisüsteemi kõrval arvatakse põhjuseks ka:

 • seedetrakti ebaküpsus;
 • liigne gaas, mis kutsub esile soole venituse;
 • lehmapiimaallergia;
 • vähene heade bakterite arv sooletraktis;

jt põhjused, mida hakkame täpsemalt vaatama allpool.

Koolikuvalude (kindlal kellaajal iga päev) füüsilisteks põhjusteks võib olla:

Probleemid sünnitusel:

Ravimid (nt epiduraal, naerugaas). Kui ema on saanud sünnituse ajal naerugaasi, siis on ema ja lapse organism B6 vitamiinist (närvivitamiin) tühjaks tõmmatud ning kui ema hakkab B6 vitamiini juurde võtma, pinge väheneb ning koolikuvalud kaovad.

Sünnitraumad (nt hapnikupuudus, vaakumsünnitus jne). Need võivad olla väga kerged sünnitraumad, mida enamasti isegi ei märgata ja millest enamasti lapsed ise välja kasvavad. Näiteks: on olnud aeglane või liiga kiire sünnitus, stimuleeritud või vaakumsünnitus jne – igasugune komplikatsioonidega kulgenud sünnitus. Sellisel juhul võivad lapsel olla üliväiksed pea ja kaela traumad, mis annavad kaela ja mujale lihaspingeid ning ahelreaktsioonina tekivad koolikuvalud. Parimaks ravimeetodiks on refleksoloogia, silitamine, ujutamine, võimlemine. Vahel on vaja ka kiropraktiku abi.

Ema on saanud raseduse ajal ravimeid. Ravimite kõrvaltoimed on mõjutanud lapse elundsüsteemide arengut. Muutused on enamasti väga väiksed, kuid võivad avalduda gaasivaludena. Siin aitab vahel kõige paremini homöopaatiline puhastus.

Lapse rasedusaegne hapniku puudus (nt kui ema hingab ainult kopsude ülemise osaga – selle võib põhjustada nt pidev stress, mis muudab hingamise pindmiseks või lihtsalt harjumus ja vähene liikumine jne), mille tõttu on loote närvisüsteem nõrgaks jäänud.

Sünnitusaegne hapniku puudus lapsel, annab kesknärvisüsteemi ülitundlikkuse (valule ülitundlik, magab halvasti, rahutu jne).

Lapsel õues või toas sageli külm vm keskkonnaga seotud ebamugavus (liiga suur müratase, kiirgus – arvuti, TV, jne.

Gaasivalude füüsilisteks põhjusteks võib olla:

1. Ema toidust.

Rusikareegel on, et „kõik mis tekitab gaase emal tekitab gaase ka tital”. Tavalisemateks gaase põhjustavateks toitudeks on: piim ja piimatooted, apelsin jt tsitrusviljad, kaunviljad, hapukapsas, kapsad (nt tavaline kapsas, spargelkapsas, lillkapsas), alkohol, liigne suhkur, viinamarjad, kofeiin, vürtsikas toit ja küüslauk. Ka leib, värske kurk, kontsentreeritud tärklise (nt kartul, leib, makaron, riis) ja valgu (nt liha, kala, kohupiim, juust) koossöömine võib samuti tekitada gaase.

NB! Samas tuleb tõdeda, et toiduaine, mis tekitab gaase ühele lapsele, ei pruugi teisele mingeid vaevusi põhjustada! Just selle tõttu pole kusagil üleval värskete emmede poolt nii ihaldatud nimekirja toitudest, mida ei tohiks lapse imetamise ajal süüa, et vältida lapse gaasivalusid!

Kui beebi koolikud on tõsised, siis võta kõik „kahtlased“ toidud korraga oma menüüst välja ja pärast 10 päeva lisa üks toitudest paari päeva tagant tagasi menüüsse, et näha mis juhtub. Sageli võib reaktsiooni tekkimine võtta aega isegi 72 tundi, seega pead pidama toidupäevikut, et kindlalt näha, mis põhjustab halvenemist! Mõnedel juhtudel dieet ei lahenda probleemi, kuid kui toidad last rinnaga, siis on see lühiajaline enda piiramine väike hind lapse heaolu nimel maksta!

2. Kui emal või lapsel on varjatud piimatalumatus – see on üheks peamiseks gaasivalude põhjustajaks.

Vahel ei pruugi ema ise sellest teadagi – lihtsalt kõht kipub nt piimast kinni jääma või gaase täis minema. Piimatoodete ärajätmisel vähenevad gaasivalud tuntavalt. Menüüst tuleks välja jätta rõõsk piim ja kõik teisedki piimatooted. Vahel annab tulemust ainult rõõsa piima välja jätmine ning ema saab oma piimatoodete himu rahuldada hapendatud piimatoodetega (keefir, jogurt).

3. Kui emal on varjatud teravilja vm toidu talumatus.

4. Liha.

Kuna tööstuslikult kasvatatud liha sisaldab alati mingil väiksel hulgal ka antibiootikume ning hormoone, mida kasutatakse loomade kasvatamisel, siis need võivad emapiimaga sattuda lapse organismi ning seedesüsteemi mikrofloora segi lüüa. (Nii nagu antibiootikumide kuuri tagajärjel tekib soolestiku mikrofloora muutumine).

Ka võib olla tegemist kusihappe ehk karbamiidi liigse sisaldusega veres, mille väljaviimisega keha toime ei tule. Osadel lastel kaovad gaasivalud täielikult, kui ema loobub imetamise ajal lihast ja lihatoodetest. On olnud kogemusi, kus taimetoitlastest emadel on tekkinud imetamise ajal kange liha himu (keha annab valgu puudusest märku!) ning peale väikest tükki liha, laps järgmised päevad röögib gaasivalude käes.

NB!!! Peab meeles pidama, et mingi toiduaine ärajätmise mõju on näha alles 1-2 nädala pärast, kuna nii kaua võtab aega toiduaine verest väljaviimine.

5. Ema organism on liiga happeline.

Ka lapse organism on siis liiga happeline ning toit läheb soolestikus käärima. Kiirelt saab organismi taas leeliseliseks kui jood nt igal hommikul õunaäädika vett (1 tl klaasile veele). Ka värske kurk, arbuus on tugevad leeliselised. Üldine reegel on, et happeliseks teeb valk (liha, kohupiim – mida kontsentreeritum seda rohkem jne) ja magus ning leeliseliseks teevad kõik juur- ja puuviljad. Kui ema muudab oma toitumist, tasakaalustub ema ja siis ka lapse organism.

6. Kui ema organism on olnud raseduse ajal väga „saastunud“ (s.t. kehas on rohkem mürke, kui keha sellega toime tuleks) ja siis lähevad mürgid edasi ka lapsesse.

See muudab keha happeliseks, viib tasakaalust välja ka soolestiku mikrofloora ja paneb vohama pärmseene. On olemas teooria, mille järgi peale sündi lapse maks tasapisi käivitub ning hakkab siis lootena emalt saadud mürke kehast välja viima. Mille tagajärjel häirub soolestiku mikrofloora ning tekivad gaasivalud.

7. Soolestiku mikrofloora tasakaalutus ehk pärmseene vohamine emal, mis „kandub“ edasi ka lapsele ehk ka lapse soolestiku mikrofloora on tasakaalust väljas.

Põhjus ei ole geneetiline, vaid põhineb pigem asjaolul, et lapse soolestik on sündides nagu puhas paberileht ja ta saab oma soolestiku mikrofloora sündides emalt-isalt (ja teistelt kõrvalseisjatelt) sissehingatava õhu ning suu kaudu. Sa saad anda ainult sellise soolestiku tasakaalu, mis sul endal on! Kui emal pärmseen vohab, siis tõenäoliselt on ema keha ka happelisem ning ka tema rinnapiim on happelisem, mis omakorda soodustab pärmseene vohamist lapsel!

Kuigi pärmseen on meie soolestiku normaalse mikrofloora üks osa, kuid organismi kahjustavate faktorite toimel (nt liiga palju lisaaineid toidus; kiirgus – arvuti, mobiil, telekas; istuv eluviis) võib pärmseen hakata soolestikus vohama ning põhjustada väga paljusid probleeme, millest nt üheks on imikute koolikuvalud. Kui ema elutavad soodustavad pärmseene vohamist tema kehas, siis soodustab see ka lapse kehas pärmseene vohamist.

NB! Kõik ema poolt söödav toit peaks olema võimalikult lisaineteta ning naturaalne, sest paljud lapsed on läbi rinnapiima tundlikud lisaainetele.

8. Vale imemisvõte lapsel, mille tõttu laps neelab imedes õhku alla.

Siis on lapse söömise ajal lausa kuulda häälekas neelamine ning valud hakkavad varsti peale söömist. Sellisel juhul tuleks üle vaadata imemisvõte – laps on hästi rinnal, kui pea ei ole keha suhtes pööratud, laps haarab suhu maksimaalselt suure ala nibu ümbert, põsed ei tõmbu imedes lohku, huuled on väljapoole pööratud ja neelamise häält ei ole tugevalt kuulda.

Vaata täpsemalt artiklist „Kuidas last rinnale panna“. Vajadusel saad abi küsida ka imetamisnõustajatelt.

Kui imemisvõte on õige, kuid laps sellegipoolest neelab veidi õhku alla, siis hoia last iga kord peale imetamist mõni aeg püstises asendis kõht vastu ennast, patus kergelt käega pepule või kõnni ringi, et kogemata alla neelatud õhk välja tuleks. Vahel on tarvis erinevaid asendeid proovida, et leida see, milles just sinu lapsel õhk välja tuleks.

Abi

„Kõhuvalu vastaseid nippe laiast maailmast.”

Nende meetoditega saab mõlemat tüüpi kõhuvalu puhul – nii gaasi- kui koolikuvalu – last aidata. (Kaldkirjas lõigud on kirjadest emadelt endilt.)

NB! Vahel tuleb õige mitut varianti proovida, mõelda ja nuputada, enne kui leiad selle, mis aitab just Sinu last!

Riitsinusõli (saab apteegist) kompress või määrimine. Teha regulaarselt iga õhtu nt enne probleemi hakkamist või valude ajal! Riitsinusõli on seespidiselt tugevalt lahtistav ja mürke endasse tõmbav õli. Imendudes lõõgastab soolestiku spasme ning aitab gaasidel ning väljaheitel väljuda! Mõjub 5-10 minutiga.

I variant – Valada väike törts oma peopessa, et õli soojeneks ja määrida siis tita kõhule päripäeva ringitades, majapidamispaber peale ning siis toidukile, et riideid ära ei määriks ja soojalt riidesse.

II variant – Loetakse efektiivsemaks, aga mängimist rohkem. Soojendada lusikas nt küünlaleegi peal ülesse (et saada piisavalt kõrge temperatuur). Kuumale lusikale valada õli, et see soojeneks. NB! Mitte kuumutada küünlaleegil otse! Valmistada ette mähis – alla kile, peale paras tükk majapidamispaberit ja valada peale õli nii, et paber oleks läbi imbunud. Panna paber koos kilega kõhule ja villase salli või elastse sidemega kinni siduda või nt heidepüksid tihkelt ümber. Mähist võib peal hoida kuni hommikuni.
Riitsinusõli protseduure võib teha mitu korda päevas, kui lapse nahk kannatab.
Alati soe villane asi ümber ja lisaks võib lapse kõhuga veel enda kõhu peale võtta.

NB! Kui naba pole veel korras, kaitsta naba õliga kokkusaamise eest vatitampooniga ja mähisesse jätta naba kohale auk. Sellisel juhul tohib mähist ainult 20 min peal hoida.
Riitsinusõli tõmbab endasse nii füüsilisi (nt keha saastumine ebakvaliteetsest toidust saadud lisaainete ja mürkidega ema rinnaga toitmise või raseduse ajal) kui mentaalseid jääke (ema stress, lapse stress jne).

Igasugused soojendavad mähised või protseduurid kõhule – tavalise toiduõliga, soojaveekott jne. Lõõgastavad kõhulihaseid ja soolestikku.

Pärmseene ravi! Nagu juba eespool sai mainitud, on pärmseen üheks gaasivalude põhjustajaks ning väga sageli probleemi põhjuseks. Pärmseene vaigistamiseks ema ja lapse organismis, jäta ema menüüst välja kõik toidud, mis on pärmseenele toiduks – valge jahu ja valge suhkur. Lisaks kasutada võimalikult puhast toitu, tarvitada mõõdukalt küüslauku, ohtralt juurvilja ning piimahappebakterit. „Lehmapiim, sai ja suhkur said menüüst välja visatud ning imeline imik oli tagasi!”

Piimhappebakter. Kuna lapse soolestiku mikrofloora alles kujuneb välja, siis on oluline seda toetada. Meie ümber on väga palju keemiat – nt toidus, mida sööme ja mis siis ka emapiimaga lapse organismi jõuab, olmekeemia, mis läbi naha piima jõuab, saastunud õhk jne. Nendest läheb lapse seedekulgla mikrofloora väga kergelt tasakaalust välja.

Piimhappebakteri preparaate on apteegis väga palju erinevaid – nt Biolatte, Gefilus, Lactolady, Jogurti kapslid, Fibrolact, Beneflora jne. Uuri enne ostmist nende sisaldust lisaainete ning täiteainete suhtes ning proovi mitut erinevat preparaati, kuni leiad sellise, mis just sinu lapsel aitab. Pane ka tähele, et rinnapiimatoidul oleva imiku soolestiku mikrofloora on teistsugune (sisaldab rohkem Bifidobacterium´e, täiskasvanul rohkem Lactobacillus´eid), kui suure lapse või täiskasvanu oma ning osa firmasid müübki spetsiaalseid preparaate imikutele – nt Beneflora, Biolatte Baby, Protexin Restore.

Spetsiaalset imikutele mõeldud preparaadid müüaksegi pulbrina. Kui kapslites, siis kuna kapsleid imik veel neelata ei saa, raputatakse piimhappebakteri pulber kapslist välja. Kõik preparaadid segatakse väikese koguse rinnapiimaga ja antakse siis lusikaga või topsiga suhu enne imetamist.

Piimhappebakterit tuleb vahel võtta 2-4 nädalat, enne kui saad toimet näha. Seda võib tarvitada pidevalt ning pikalt – mingeid ohte selles pole. Kuna piimhappebakter võetaks maohappe eest kaitsvast kapslist välja, siis peab annus olema suurem 2-3 korda.

NB! Igaks juhuks ehk profülaktikaks piimhappebakteri preparaatide andmine imikule ei ole õige, kuna iga inimese mikrofloora on individuaalne ning kui probleeme pole, tuleb lasta sellel omal parimal moel välja areneda!!!

Igapäevased vannitamised – lõdvestab, treenib lihaskonda, parandab aju verevarustust. Soovitavalt 30-60 min korraga ja ilma õlide jms lisamiseta vannivette. **Vette võib lisada ravimtaimede leotisi kui on kindel, et lapsel pole allergiale kalduvust.

Külma veega protseduurid ehk Kneippi veeravi. Iga päev peale vannitamist valada külma! veega üle (nii külm kui tuleb kraanist, ei tohi ainult jääs olla) kindlas järjekorras ehk suunaga südame poole – algul parem jalg jalalabast pepu poole, siis vasak jalg, parem käsi käelabast õlani, siis vasak käsi, selg pepust õlgadeni, pea ülevalt alla ja lõpuks kõht.

NB! Ei tohi kasutada dušši, siis ei saada soovitud efekti, vaid peab olema kas voolikust ilma surveta vabalt voolav (nt dušiotsik ära keeratud) või valada kannust. Voolikust oleks kõige parem. Selliste protseduuride tegemine iga päev aitab ka lapse ööund parandada juba 5-7 päevaga, kuna tugevdab kesknärvisüsteemi (treenib ka lapse termoregulatsiooni mehhanisme).

Igapäevane võimlemine ja silitamine – tugevdab kõhulihaseid ja laps hakkab kiiremini gaaside väljutamisega ise toime tulema! Häid imiku silituse õpetusi võib leida raamatutest, internetist, titetundidest jne (nt “Pereks kasvamine”, „Nüüd ma tulen”, jne).

Mõned kõhuvõimlemise harjutused:

 • kõhu masseerimine ema poolt vaadates päripäeva, suured ringid ema käega lapse tervel kõhul;
 • jalad krõnksu kõhule ja tagasi;
 • konna jalgu mõlemat pidi – jalad koos kõhule krõnksu ja ringiga küljele ning alla tagasi või küljelt üles kõhule ja alla;
 • hoida last palju kõhuli;
 • laps selili emme põlvedele ja las tõmbab ennast ise istuma emme sõrmedest kinni hoides;
 • laps selg vastu vanema kõhtu (mõlemad püsti), vanem hoiab keskkohast kinni ja laseb last keskkohast ühe käega toetades lapsel ette kummarduda ning aitab püsti.

Kõik need harjutused treenivad kas kõhu ja/või seljalihaseid.

Weleda kõhumassaažiõliga määrimine. „Sellega siis masseerisime regulaarselt 3 x päevas. 1,5 kuud umbes. Kuni ma avastasin, et miks ma enam masseerin kui juba ammu enam gaasivalusid ei ole. Lõpetasin masseerimise ja gaasivalud enam ka tagasi ei tulnud.”

Kandelina abil pidevalt enda vastas „kõht vastu kõhtu“ kandmisest võib abi olla. Vt linas kandmisest lähemalt Linatädi kodulehelt või Lapsekandmiskeskusest lapsekandmiskeskus.googlepages.com/home

Igal võimalusel lapse kõht paljaks ja ema-isa palja ning sooja kõhu vastu.

Jalatalla massaaz – mõjutab refleksoloogiliselt seedeelundeid. Täpsema õpetuse leiad nt “Pere ja Kodu” mai 2004. Eestis olemas ka refleksoloogid, kes spetsialiseerunud gaasivaludele. Nt Anneli Remmelgas Loodusteraapia OÜ (Tallinnas).

Igasugused gaaside vastased raviteed – Nt ristiköömne või apteegitilli tee.

Homöopaatia – pöördu homöopaadi või mõne homöopaatiaga tegeleva tuttava emme poole. Apteekides on saadaval käsimüügis Cuprum-Heel, mis väga sageli aitab laste koolikuvaludega (iga päev noaotsatäis pulbrit rinnapiimaga segatult lapsele).

Aroomteraapia – NB! Eeterlike õlidega tuleb olla ettevaatlik, kuna võivad eelsoodumuse või liialdamise korral ka ise allergiat põhjustada. Kasuta ainult eriti kvaliteetseid eeterlikke õlisid – nt Ulla-Maia omad. Parem oleks konsulteerida aroommassööriga, kellel on ka kogemusi ja teadmisi tittedest. Üks näide: lavendli e.õ. (1 tilk eeterlikku õli 1 spl neutraalses massaažiõlis lahjendatult) ring tõmmata kõhule ümber naba.

Pudelist kunstpiima saavate laste söötmisel tuleks veenduda, et lutis olev auk on õige suurusega. Liiga suur ava põhjustab ülesöömist ja kugistamist, liiga väike aga sunnib last liigselt õhku neelama.

Kunstpiima söövate laste puhul – vaheta segu, sest võib olla see konkreetne toode ei sobi sinu lapsele!


JA RAHU, RAHU NING VEEL KORD RAHU! Rahulik muusika, rütmiline liikumine-kiigutamine-sõidutamine-laulmine – tee ükskõik mida, mis rahustab last ja ka sind ennast! Kui lähed närvi, jäta laps hoida ja mine tuuluta ennast – sinu närvitsemine kandub lapsele üle ja see tekitab omakorda gaasivalusid.

Lapsel on ka kergem valu taluda, kui tema ümber on rahulik, rõõmsameelne ning toetav keskkond! Loe nutu kohta ka raamatut „Nutt ja jonnihood“, et õppida, kuidas lasta lapsel oma stressi-ärevust-väsimust turvaliselt ja hoitult välja nutta!


Nopped erinevatest kirjadest (erinevatest listidest, sõbrannadelt jne):

„Üks hea soovitus gaasivalude puhul oleks see, et ära lase lapsel peale sööki tissi otsa magama jääda vaid võimle natuke. Siis on seedetegevus erksam ja tekib vähem gaase. (kuts läks karja, kõhumassaaž, tallamassaaž ja rahu!!!!)”

„Olen veel tähele pannud, et gaasid võivad olla nii sellest kui ema liiga palju ringi rahmeldab (ise või lapsega) või sellest et ema liiga vähe lapsega tegeleb. Lapsed on ju erinevad ja peab väga tähelepanelik lapse suhtes olema, et aru saada kummas küsimus.”

„Gina Fordi teooria järgi võivad kõhuprobleemid tekkida hoopis pidevast söötmisest (toitmine nõudmisel). Tema on see tädi, kes pooldab reziimi ja üsna kindlate vahedega toitmist, et eelmine kõhutäis korralikult enne järgmist portsu kõhust läbi käiks. Üks tuttav tegi selle jutu peale isegi tähelepanekuid, et kui laps päeval regulaarsete vaheaegadega sõi, oli ka virisemist (gaasivalusid?) palju vähem. Võid ju katsetada, et ei anna lapsele pidevalt iga vigina peale süüa ,nii et laps pidevalt tissi otsas, vaid üritad u 2-tunnised vahed sisse jätta.”

„Meie panime tähele seda, et need kõhugaasid sõltusid sellest, mida ema sõi. Panime tähele, et kui rinnaga toitmise ajal sõi ema lihatoite, siis tulid kohe ka gaasid ja muud väiksemad hädad. Kui liha jäi kõrvale siis kadusid ka gaasid. Liha all mõtlen ka muid toite, kus liha ikkagi sees. Probleeme tekitasid ka sellised toidud, milles e-ainete nimekiri väga pikk.

Ühesõnaga küllaltki keeruline, aga samas lihtne. Saime ilma ühegi arstita hakkama. Sai antud ka ristiköömne teed, mida anti apteegist. Aga silita oma käega ja mõtetega tite kõhtu, kujuta ette kuidas seal kõik hästi on, toit ringleb ja laps kasvab, lisa oma loomulik armastuse energia, küll kõik halb möödub. Omamoodi raske, aga õnnelik aeg on see… „

„Üks tuttav soovitas 1 tilk peedimahla anda ja homme 2 ja nii edasi kuni teelusikatäieni. Eile andsin 1 tilga ja poiss on päris rahul. Ei teagi mida arvata.” NB! Ka ploomimehu on soovitatud – toime on tõenäoliselt seedetegevust aktiviseeriv ja puhastav, aga ei soovitaks anda neid enne kui 2-3 elukuud, sest võivad seedimisele liiga koormavad olla. Emapiim on ikka kõige parem ja õigem toit esimesed 6 kuud!

6. „… Ja lõppkokkuvõttes tuleb tõdeda et paar nädalat enne kolme-kuu sünnipäeva oli neid nutuhooge väga väheks jäänud ja seedimine ka parem. Nii uskumatu kui see mõned nädalad varem tundus, ei ole pärast pärast kolme kuu sünnipäeva mingit röökimist ja igal nutul üsna selge põhjus ja leevendusviis.” *Tõepoolest – sageli lõppevad gaasivalud järsku lapse 3-kuuseks saamisega … kuid mitte alati!

Nalja kah!

„Evolutsiooni uurijate arvates on tittede gaasivalu üks viis, kuidas kindlustada piisavalt pikaks ajaks endale vanemate hool ja tähelepanu. Gaasivaludega tittedele ei sündivat nii kiiresti nooremaid õdesid-vendi kui teistele!”

Mida kindlasti ei tohi

Söetabletti – isegi mitte väikses koguses ja peenestatult, kuna söetablett võib lapse seedekulgla õrnu seinu kraapida ning kahjustada.

Apteegiravimitest kõhugaaside vastu

Eestis on kõige enam levinumad ravimid, mida perearstid ja lastearstid vahel soovitavad kõhugaaside vastu Espumisan, Sab Simplex (toimeaine simetikoon) ja Cuplaton (toimeaineks dimetikoon).

Ravim muudab sooles olevad gaasimullid väiksemaks, et oleks kergem välja puuksutada. Kuigi on öeldud, et toimeaine ise ei imendu, siis meditsiini keeles tähendab mitteimendumine nii väikeste koguste imendumist, mis pole märkimisväärsed. Aga mingi imeväike kogus imendub siiski ning ka see on kehale mürgina lisakoormaks.

Lisaks antakse lapsele ravimiga koos kõiki neid lisa ja täiteaineid, mis ravimis sees. Ka nendel on oma mõju. Ühesõnaga tegemist on siiski ravimiga ning pikemalt kasutada ei tohiks. Lisaks näitab emmede praktika, et alguses pidev ravimi andmine küll aitab gaasidel välja tulla, kuid lõpuks organism harjub ravimiga ning see ei mõju enam.

Ravimata jääb ka gaasivalude tegelik põhjus ning oleme taas vana probleemiga kimpus! Lootus muidugi jääb, et selleks ajaks kui ravim oma toime kaotab, on lapse seedesüsteem juba nii palju „küpsenud“, et tuleb gaaside väljutamisega ise toime!

Vaadake ravimite kohta alati enne internetist järele, kus on olemas kõikide kohta infolehed!

Mõned artiklid gaasivalude kohta mujalt: